فروشگاه تجهيزات شبكه فروشگاه تجهيزات شبكه .

فروشگاه تجهيزات شبكه

كابل فيبر نوري چيست

كابل فيبر نوري از رشته شيشه اي يا پلاستيكي استاندارد براي انتقال سيگنال داده به وسيله نور استفاده مي كند . بدين ترتيب كه داده ها در غالب پالس هاي نوري منتقل ميگردد.

برخلاف انواع كابل هاي مسي كابل فيبر نوري ماهيت الكتريكي ندارد . البته تار پلاستيكي همانند تار شيشه اي نمي تواند داده را منتقل كند و پهناي باند پايينتري دارد ضمنا كابل فيبر نوري با تار پلاستيكي درجه بندي شده حضور گسترده اي در بازار ندارد و به نظر ميرسد كه بزودي از رده خارج شود نور از طريق كابل فيبر نوري توسط ديود و يا ليزر منتقل ميگردد كه امروه براي مسافتهاي طولاني بيشتر از ليزر استفاده مي شود . يك كابل فيبر نوري نوعي را مي توانيد در شكل زير مشاهده نماييد كه داراي غلاف و قسمتهاي محافظ و تارهاي نوري مي شود .

كابل فيبر نوري از تار شيشه اي ( به قطر 8.3,50 و يا 62.5 ميكرون ) كه بسته به نوع آن دارد تشكيل شده است توجه داشته باشيد كه اندازه هاي فوق از قطر موي انسان نيز كوچكتر است و توسط يك روكش (Cladding) احاطه شده است . و روكش كه اندازه معمول آن ۱۲۵ ميكرون مي باشد داراي پوشش الياف محافظ و عايق غير رسانا است و نهايتا ژاكت (Jacket) كه برروي تمامي موارد فوق كشيده مي شود .

تاريخچه كابل فيبر نوري

در اواخر سال ۱۹۹۳ به نظر ميرسيد كه براي حركت به سمت آينده محاسبات دسكتاپ مجبور هستند كه فيبر نوري را مستقيما تا محل ايستگاه هاي كاري بكارگيرند. اما جاي تعجب است كه هنوز عملكرد كابل مسي همچنان بهتر از حد انتظار است .
نكته جالب
آيا Fiber با Fibre يكسان است ؟ بله يكسان است دقيقا مثل كلمه Color در املا آمريكايي و Colour در املا انگليسي و هر دو صحيح مي باشد اما استفاده از Fibre در برنامه مثلا Word چكر غلط املايي انگليسي را فعال مي كند .

طريقه نصب كابل فيبرنوري

نصب كابل فيبر نوري سخت تر از نصب كابل شبكه مسي مي باشد و نياز به دقت بسيار دارد . با اين حال هزينه هاي مربوط به يك لينك فيبر نوري شامل كابل و اتصالات كاهش يافته است و تقريبا برابر با هزينه يك لينك كابل مسي شده است . كانكتور هاي بهبود يافته و روشهاي نصب نوين استفاده از كابل فيبر نوري و نصب آنرا راحت تر نموده است بطوريكه اگر از كارشناسان نصب با تجربه امروز سوال شود كه نصب فيبر نوري ساده تر است يا كابل شبكه مسي خواهند گفت كابل فيبر نوري . علت اصلي بكار نگرفتن فيبر نوري در تمامي مسير تا حتي روي ميز كاربر گران بودن تجهيزات الكترونيكي مربوطه از قبيل كارت شبكه و سوييچهاي شبكه مي باشد كه باعث ميشود هزينه آن چندين برابر استفاده از كابل شبكه مسي شود . با اين حال توپولوژي هاي مربوط به ارتباطات مخابراتي و كابل شبكه مسي مي تواند فيبر نوري را تا جايي كه امكان دارد به ميز كاربر ( ايستگاه كاري ) نزديك نمايد.

ساير محصولات وستا

  كابل شبكه   سوييچ شبكه   مزاياي كابل فيبر نوري  نمايندگي سيسكو مديا كانورتور كابل شبكه اشنايدر ديجي لينك 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ دى ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۴۴:۵۵ توسط:وستا موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :